неделя, 13 март 2011 г.

7 основни термина във фотографията

Ако сега навлизате във фотографията или просто искате да знаете какво точно купувате, когато си избирате нов фотоапарат, трябва да се запознаете с основните термини и понятия. Те се срещат навсякъде, често се преиначават или просто не се обясняват, а се казва, че „ако цифрата е висока, значи е ОК”. Звучи добре, но това не винаги е така. Ако знаете термините, няма да имате никакви проблеми с правилния избор.
1. Експозиция – това e количеството светлина, което се записва от сензора на апарата. Висока експозиция означава преосветeна снимка, а ниска – твърде тъмна.
2. F-Stop – това е степеннта на отвор на блендата. Колкото по-отворена е блендата, толкова повече светлина достига до сензора и обратното. Когато някой ви каже „сложи по-ниско F-число” има предвид да „отворите” блендата повече, за да влиза повече светлина. F-числата са на степени като всяка следваща степен намалява или увеличава пропусканата светлина с 50%. По-високо F-число означава по-затворена бленда и обратно.
3. Фокус – със сигурност познат на всички, но само като име. Фокусирането може да бъде в редица варианти и режими. Например ръчно или автоматично. Многоточково или едноточково, макро или не. При многоточковото фокусиране апаратът фокусира образа в няколко конкретни точки. При някои по-нови апарати тези точки могат да бъдат избирани от потребителя. Макро режимът е предвиден само за снимане на малки обекти от близко разстояние.
4. ISO стойност – измерва чувствителността към светлината. Когато стойността е висока, апаратът е по-чувствителен към светлината и може по-бързо да направи снимка. Високата ISO стойност е подходяща за снимане при слаба светлина без светкавица. Недостатък е появяването на шум. Той липсва при ниските ISO стойности, но те са подходящи при снимане с подходяща светкавица или на дневна светлина.
5. Скорост на затвора – за каква част от секундата блендата се затваря и прекъсва светлината, т.е. запечатва кадъра. По-бавната скорост затваря блендата за по-дълго време, което позволява пропускането на повече светлина. В същото време обаче увеличава и риска от размазване на снимката. То може да се намали или елиминира чрез използването на статив. Бавната скорост е подходяща за пейзажи, докато бързата за динамични кадри.
6. Баланс на бялото – белият цвят не винаги изглежда бял. На нас това не ни се струва така, тъй като мозъкът ни компенсира възприятието на цвета. В действителност бялото може да синее или жълтее в зависимост от околните цветове и светлина. Системата за баланс на бялото компенсира този фактор. Апаратите често разполагат с готови инструкции, които могат да бъдат задействани от потребителя, или избрани ръчно от него. Някои модели позволяват и ръчна настройка на баланса според конкретните предпочитания на фотографа.
7. Фокусна дължина – сред основните характеристики на всеки обектив. Обикновено се използва за определяне на дължината на самите лещи на обектива. По-голяма стойност, означава, че апаратът може да фокусира и „побира” обекти в кадъра, когато са по-далеч. По-малка – по-близо. Например 50 мм обектив означава, че е добър за снимане на обекти между 10 и 20 метра от него, т.е., ако са по-близо, ще ви е трудно да ги „вкарате” в кадър. При широкоекранните обективи, например 28мм - няма да имате тези проблеми и ще може да поберете всички приятели в стаята в кадър, без да ги снимате от коридора.

Няма коментари:

Публикуване на коментар