сряда, 29 май 2013 г.

ВИДОВЕ ОБЕКТИВИ

ВИДОВЕ ОБЕКТИВИ

Ø  Според конструкцията.

Прости обективи. Към тях спадат еднолещовите обективи. Първоначално използвани двойно изпъкнала леща. Ниското качество било подобрено с изпъкнало-вдлъбната леща (меникс), използван като мекорисуващ обектив при портретните снимки. Диафрагмирането коригира донякъде сферичната аберация и комата.

Днес най-простият обектив е ахроматът, представляващ комбинация от събирателна и разсейвателна леща, изработени от различно по оптичните си свойства стъкло.

Сложни обективи. Перископ. Отстранява дисторсията, тъй като сименрично разположените лещи спряма диафрагмата взаимно компенсират своите действия. Ъгловия му обхват е около 30 градуса.

Апланат. Съставен е от два ахромата , разположени симетрично, както при перископа, от двете страни на диафрагмата. При този обектив недостатъците на лещите са сведени до минимум. Ъгловия му обхват е до 45 градуса.

Анастигмат. Съвременен обектив, при който напълно са отстранени аберациите. Ъгловия му обхват е от 30 до 140 градуса. Дава равномерно  и рязко изображение, в резултат на точни изчисления и съчетание на лещи от различно оптично стъкло на брой три и повече.

Триплетите са несиметрични анастигмати. Съставени са от три лещи, , на разстояние една от друга. Средната леща е разсейвателна, а другите две - събирателни.

Сложен триплет. Схемата на триплета впоследствие е била усложнена, като впоследствие в конструкцията му е била включена четвърта, залепена леща, с която да се увеличи относителния отвор и ъгловия обхват на обектива.

Ø  Според фокусното разстояние.

Нормални обективи, ъглов обхват от 45 до 60 градуса. Фокусното разстояние е приблизително равно на диагонала на кадъра. Този ъгъл е избран от чисто практически съображения - да е близък до зрителния ъгъл.

Широкоъгълни (късофокусни) обективи, ъглов обхват не по-малко от 60 градуса. Фокусното разстояние на тези обективи е значително по-малко от диагонала на кадъра. Изображението се отличава с по-голяма дълбочина на резкостта и по-малък мащаб, отколкото мащабът получен с нормален обектив. Скъсяват значително разстоянието до близките планове, отколкото до далечните части на обекта, в резултат на което се получават перспективни изкривявания. Съществуват обективи с обхват до 180 градуса.

Дългофокусни обективи, ъглов обхват по-малък от 40 градуса и фокусно разстояние, по-голямо от диагонала на кадъра. Изображението е с малка дълбочина на рязкост в сравнение с нормалните обективи. Създадени за снимки с по-голям мащаб от по-голямо разстояние.

Ø  Според светлосилата

       Много светлосилни - от повече от 1:1 до 1:2
       Достатъчно светлосилни - от 1:2,8 до 1:3,5
       Средно светлосилни - от 1:3,5 до 1:4
       Малко светлосилни - от 1:5,6  и по-малко.

Ø  Според предназначението.

       Портретни. Сравнително дълго фокусно разстояние и недокоригирана сферична и хроматична аберация за по-меко изображение.
       Репортажни. Светлосилни обективи, позволяващи работа в неблагоприятни светлинни условия.
       Репродукционни. Изчислени за малки предметни разстояния, с малка светлосила, висока разделителна способност.



Няма коментари:

Публикуване на коментар